Bu 4 meslek artık yok ve bir daha geri gelmeyecekler

Hayatımızın gelişiminin çeşitli aşamalarında, bazı meslekler oldukça doğal olarak ortadan kalktı veya doğaları büyük ölçüde değişti.

Pimlerden sorumlu

20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bowling salonlarında, işi top tarafından devrilen lobutları düzenlemek olan insanlara ihtiyaç vardı. Ancak 1936’da Gottfried Schmidt, pimleri otomatik olarak sıralayan makineyi icat etti. Ve aynı şekilde otomatik olarak bir mesleği de ortadan kaldırıyor.

Sokak lambalarını yakmadan sorumlu

Yıllar önce insanlar sokak gaz lambalarının yakılmasıyla ilgilenirlerdi. Ancak romantik meslekleri, 19. yüzyılın sonunda elektrik lambalarının icat edilmesiyle bir daha geri dönülemez şekilde ortadan kayboldu.

Eski asansör operatörü

Her ne kadar günümüzün asansör operatörü mesleğine biraz benzese de, bir sonraki profesyonel meslek çok daha spesifiktir. Yıllar önce asansörlerin en eski versiyonlarını çalıştırmak, bazı gerçekten ağır makineleri kaldırabilecek becerikli bir kişiyi gerektiriyordu. Elbette ilk başta asansörler yalnızca endüstriyel amaçlarla kullanılıyordu. Ancak insanların günlük hayatlarına girdiklerinde, bu asansörleri çalıştırabilecek eğitimli kişilerin olması gerektiği ortaya çıkıyor. Otomatik asansörler 20. yüzyılın başında ortaya çıkmış olsa da İkinci Dünya Savaşı sonrasına kadar yaygınlaşmamıştır.

Profesyonel fare avcısı

19. ve 20. yüzyıllarda fare avcıları oldukça aranan profesyonellerdi. İnsanlar pire ve vebaya karşı bu şekilde mücadele ettiler. Ayrıca fare avcılarının onları kasten öldürmedikleri ancak onları yeniden yakalamak için daha fazla para kazanmak amacıyla vahşi doğaya geri saldıklarına dair hikayeler anlatılıyor. Bunun doğru olup olmadığını bilmiyoruz çünkü bu meslek çoktan sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir