İzmir Kadın Platformu 8 Mart yürüyüşünde depremzede kadınlar için hijyenik ped topladı

İzmir’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen yürüyüşün sonunda kadınlar, deprem bölgesine gönderilmek üzere oyuncak ve hijyenik ped gibi yardım malzemeleri topladı.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplanan İzmir Kadın Platformu üyeleri, “Bu enkazı kaldıracak yeni bir hayatı mücadelemizle kuracağız” yazılı pankart açtılar. Caddenin başına kadar “Hükümet istifa”, “Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor”, “Kadın, Yaşam, Özgürlük” sloganları atarak yürüyen kadınlar yürüyüşün sonunda basın açıklaması yaptı.

Açıklamada Kahramanmaraş depreminde yaşananlara dikkat çeken kadınlar AKP hükümetini eleştirerek şunları söyledi:

“Tüm dünyada kadın özgürlük mücadelesinin kabul edildiği 8 Mart’ta bizler bugün saray rejimiyle süre gelen rant ve yolsuzluk politikalarının sonucu olarak enkaz altında bırakılmayı yaşıyoruz. Büyük bir deprem felaketi ile yıkıldığımız, yardım beklerken siyasi iktidarın ihmalleri ile can verdiğimiz bu süreçte isyanımız da öfkemiz de acımız da büyük. Afetin yıkıcılığı yetmezmiş gibi bir de Erdoğan küfürlerine maruz kaldık. Yaralarını kendi kendine sarmaya çalışan halkı engellemelerine şahit olduk. Rant için binlerce ev boş dururken övündükleri emlak ve inşaat sektörlerini düşündüler. Barınma için ilk akıllarına gelen öğrencileri kapı dışarım ederek hem öğrencilerin hem de depremzede halkın barınma sorununu baştan savdı. Önce uzaktan eğitim kararı veren bu tür fırsatçılara şaşırmadık. Ama yetmedi böylesine büyük bir acı duyduğumuz süreçte kimsesiz kalmış çocukları tarikatlara ve cemaatlere verdiler. Evlat edinilen çocuklara namahrem değil evlenilebilir diye fetva çıkardılar. Çadır bekleyen halka çadır satma derdine düştüler. Orada hala suya ihtiyaç duyan kayıplarını arayan erzak, hijyen malzemesi bulamayan insan varken rantını düşünen iktidar bizim gerçeğimizdir.”

Basın açıklamasından sonra cadde üzerinde bir çarşaf açan kadınlar, Kahramanmaraş depreminden etkilenen vatandaşlar için hijyenik ped ve oyuncak gibi birçok yardım malzemesi topladı.

TIKLAYIN | 21. Feminist Gece Yürüyüşü’nde Taksim’e çıkması engellenen kadın ve LGBTİ+’lara polis biber gazıyla müdahale etti!

TIKLAYIN | Ankara’da kadınlar ve LGBTİ+’lar haykırdı: “Yaşamak istiyoruz özgür ve korkusuzca”

TIKLAYIN | Tüm engellemelere rağmen gerçekleşen 21. Feminist Gece Yürüyüşü’nden kareler

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir