İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Adıyaman’da 700 kişilik konteyner kent

İZMİR- Maraş merkezli depremlerin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Adıyaman’da kurduğu konteyner kentin yapımı tamamlandı. Adıyaman Tabip Odası ile birlikte 15 bin metrekarelik alanda 184 konteynerlik bir yaşam alanı oluşturuldu. 184 konteynerin 165’i depremzedelerin kullanımına sunulurken, diğer konteynerler çocuk, sağlık birimleri, kütüphane, sosyal tesis, çamaşırhane ve yönetim birimlerine ayrıldı.

Öte yandan Osmaniye’de ise 200 konteynerden oluşan kentte 150 konteynerin kurulumu tamamlandı. Hatay’da 200 konteynerlik kentin yapım çalışmaları sürüyor.

HER AİLEYE BİR BAHÇE ALANI

Depremzedelerin büyük bölümünün konteynerlere yerleştiğini ifade eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Egeşehir A.Ş Genel Müdürü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Adıyaman Afet Koordinasyonu Sorumlu Yöneticisi Ekrem Tükenmez, “Konteyner kenti kurarken Adıyaman Tabip Odası ile birlikte hareket ettik. Tüm altyapı çalışmalarını tamamladık. Bunun yanı sıra alışılmışın dışında bir mimari tasarım uyguladık. Van Depremi’ni yaşamış bir mimar arkadaşın desteğiyle bir proje oluştu. Her konteynerin dışına yaklaşık 20 metrekare kullanım alanı bıraktık. Konteynerde yaşayan ailelerimiz burasını bahçe olarak kullanabilecek. Aileler bahçelerini yeşillendirmeye başladı” dedi.

‘YENİ YERLEŞİMLER İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR’

Adıyaman’ın merkezinde de bir konteyner kent hazırlığı yürütüldüğünü belirten Tükenmez, “İzmit Belediyesi 30 metrekarelik 120, Avusturya Alevi Birlikleri ise 150 konteyner verecek. Altyapı ve üstyapı çalışmaları ile çevre düzenlemesini biz yapacağız. Sosyal tesislerini biz kuracağız. Orayı da vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Şu anda zemin çalışmalarının yüzde yüzü tamamlandı. Su ve kanalizasyon altyapısını yapıyoruz. Yaklaşık 30 konteyner kurulumunu tamamladık. Burada 270 yaşam alanının 120’si prefabrik yapı olacak. Aynı zamanda Gölbaşı ilçesinin Harmanlı Beldesi Kalemkaş Mahallesi’nde konteyner alanının altyapısını hazırlayacağız. Hafriyat çalışmalarına başladık. 110 ailenin yaşayacağı bir alan oluşturulacak” ifadelerini kullandı.

Adıyaman’da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaları aktaran Tükenmez, şöyle konuştu:

“Gölbaşı’nın su ve kanalizasyon altyapısının malzemesini sağlıyoruz. 22 personelle su ve kanalizasyon altyapısı yenileme ve onarım çalışmalarımız sürüyor. Tut ilçesinde Mart ayında yaşanan selden sonra dere yataklarının doğal akışını sağlamak ve taşkınları önlemek için çalışmalar yaptık. Sel nedeniyle bozulmuş yolları açarak düzenledik. İş makineleriyle şehir içi temizlik de yaptık.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir