Humus’ta askeri okula SİHA saldırısında en az 89 ölü: Cenaze töreni düzenlendi

Suriye’nin Humus kentinde bir askeri okulun mezuniyet törenine yapılan silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırısında en az 89 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı. Askeri öğrencilerin ailelerinin de katıldığı törene, patlayıcı yüklü SİHA’larla yapılan saldırıda çok sayıda kadın ve çocuk da hayatını kaybetti. Suriye Sağlık Bakanlığı, 31’i kadın ve 5’i çocuk olmak üzere 89 kişinin öldüğünü açıkladı. Saldırıda hayatını kaybedenler için günü cenaze töreni düzenledi.

SOHR: ÖLÜ SAYISI 120’NİN ÜZERİNDE

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas’ın da törene katıldığını fakat patlamadan dakikalar önce ayrıldığını aktardı. SOHR, ölü sayısının 120’nin üzerinde olduğunu ileri sürdü.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı. Suriyeli yetkililer, saldırıyı ‘terörist grupların gerçekleştirdiğini ve yanıt verileceğini’ bildirdi. Yetkililer, camilere saldırı olabileceği endişesiyle cuma namazlarını iptal etti.

BM: DURUM DAHA DA KÖTÜLEŞİYOR

Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen bu saldırıyı ‘korkunç’ diye nitelerken taraflara sükunet çağrısında bulundu: “Bugün yaşananlar gösterdi ki Suriye’deki statüko sürdürülebilir değil ve anlamlı bir siyasi çözüm yolu olmadıkça durumun daha da kötüleştiğini görmekten endişe ediyorum.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir