Fatih Altaylı: Kılıçdaroğlu’nu Sierra Nevada ile iş yapmakla eleştiren Haluk Bayraktar’ın bile bu şirketin sahiplerini öven sosyal medya paylaşımları var

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı,  Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın arasındaki polemiğe değindi. Altaylı, “Bugün Kılıçdaroğlu’nu Sierra Nevada ile Türkiye’de havacılık ve uzay sanayii alanında iş yapmakla eleştiren Haluk Bayraktar’ın bile bu şirketin sahiplerini öven sosyal medya paylaşımları var. Ve haksız da değil.” değerlendirmesini yaptı. 

Altaylı yazısında, “Saçma sapan bir tartışmamız daha oldu. Kemal Kılıçdaroğlu, atıl durumdaki Atatürk Havalimanı’nın binalarını Havacılık ve Uzay Merkezi olarak değerlendirmeyi planladıklarını söyledi. Bunu da ABD’deki bir Türk şirketi ile yapacaklarını söyledi ve tartışma başladı. Tartışmanın bir tarafında Baykar’ın yönetici ve ortaklarından Haluk Bayraktar, diğer tarafında ise CHP Genel Başkanı. Haluk Bayraktar, tüm Türkiye’nin gurur duyduğu ve her siyasetçinin desteklediği önemli bir savunma sanayi şirketinin yöneticisi olarak kalmaktansa, siyasetin bir tarafının temsilcisi olmak gibi bir tavır içine girmeyi tercih etmiş görünüyor. Ve bu yüzden de, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu projesine “Burada bunca yerli şirket varken, niye bir Amerikalı şirket” diye çıkıştı ve “Teknofest’i tebrik edeceğine, ‘Amerikalı şirkete veririm’ diyor” diye sert biçimde eleştirdi. Oysa Kılıçdaroğlu’nun Havacılık ve Uzay Merkezi kurmak için destek alacağını söylediği Amerikalı şirket aslında Türklere ait.” ifadesini kullandı. 

Altaylı şunları kaydetti:

“Ve yakın zamana kadar hükümete yakın medyanın “Türklerin gururu” olarak tanımladığı bir şirket.

Hatta bugün Kılıçdaroğlu’nu Sierra Nevada ile Türkiye’de havacılık ve uzay sanayii alanında iş yapmakla eleştiren Haluk Bayraktar’ın bile bu şirketin sahiplerini öven sosyal medya paylaşımları var. Ve haksız da değil.

Şirketin Başkanı Eren Özmen, CEO’su ise eşi Fatih Özmen.

ABD’de havacılık ve uzay sanayii alanlarında giderek daha yetkin hale gelen ve ABD hükümetinden pek çok proje alan bir şirketin sahipleri iki Türk.

Yani oldukça Türkler.

Ve hepimiz eminiz ki, eğer Sierra Nevada’yı Türkiye’de yatırım ve işbirliği yapmaya ikna eden Kılıçdaroğlu değil de, iktidar kanadı olsa idi, bugün bu işbirliği büyük bir olay, iki müthiş Türk’ün ülkelerine yaptığı dev yatırım, tersine beyin göçünün çok önemli bir örneği olarak pazarlanırdı.

Ama Özmenleri Türkiye’de iş yapmaya ikna eden muhalefet olunca, dün övülen Özmenler de bir anda “CIA şirketi” oluverdi. Haluk Bey de, CIA şirketini öven adam durumuna düşürdü kendini.

Oysa eğer Kılıçdaroğlu bu açıklaması nedeniyle eleştirilecekse “Beyefendi bir karar verin. Atatürk Havalimanı’nı yeniden uçuşlara mı açacaksınız, yoksa havacılık ve uzay merkezi mi yapacaksınız?” demek daha uygun olurdu.

Madem orası bu kadar önemli idi!”

Ne olmuştu?

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından “Atatürk Havalimanı” başlıklı yeni bir video yayımladı. Videoda Atatürk Havalimanı’nı havacılık ve uzay çalışmalarının merkezi haline getirileceğini duyuran Kılıçdaroğlu, Amerika’daki Sierra Nevada (SNC) şirketinin sahipleri Eren Özmen ve Fatih Özmen ile de görüştüğünü söyledi. “Amerikalılar, bizim evlatlarımızdan bizim beyinlerimizden işte böyle yararlanıyorlar” diyen Kılıçdaroğlu, projenin iki isimle birlikte gerçekleştirileceğini söyleyerek, “kendi mekiklerimizi geliştireceğiz” demişti.

Baykar Kılıçdaroğlu’na, “Milyondan fazla gencin yarıştığı, dünyanın en iyisi Milli Teknoloji Projelerinin sergilendiği TEKNOFEST’e ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı’nı ABD’li bir şirkete verme fikri… Halen “en iyisini” Türklerin değil de ABD şirketlerinin yapabileceğini zannetmek… Nuri Demirağ’ın uçaklarını toprağa gömen zihniyet hiç değişmemiş.” yanıtını vermişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir