CPJ: 7 Ekim’den bu yana savaş bölgesinde 64 gazeteci öldürüldü

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’de düzenlediği saldırı ve ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanıyla başlayan süreçte en az 64 gazetecinin öldürüldüğünü açıkladı.

CPJ’e göre 15 Aralık 2023 itibarıyla 57 Filistinli, 4 İsrailli ve 3 Lübnanlı gazeteci öldürüldü.

Aynı dönemde yaralanan gazeteci sayısı 13 olarak kaydedildi. 19 gazetecinin gözaltında olduğu bildirildi. 3 kişi ise kayıp.

Onlardan bazılarının fotoğraflarını ve hikayelerini aktarıyoruz.

Gazze Şeridi

Hamas’la ilişkili Al Aksa Radyosu için çalışan gazeteci Doaa Sharaf 26 Ekim’de İsrail’in düzenlediği bir hava saldırısında, Gazze kentindeki evinde oğluyla birlikte öldürüldü.

Arkadaşlarından biri onu “En tatlı gülümsemeye sahip kişiydi” diye andı.

31 yaşındaki serbest gazeteci Salma Mkhaimer 25 Ekim’de, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine İsrail’in düzenlediği bir hava saldırısında çocuğu, babası, annesi ve birkaç aile üyesiyle birlikte öldürüldü.

Ürdün’de yaşayan Salma, 7 Ekim’den önce ailesine sürpriz bir ziyaret yapmak için Gazze’ye gitmişti.

Al-Resalah haber sitesi için çalışan 27 yaşındaki gazeteci Muhammad Imad Lobbad, 23 Ekim’de İsrail’in Gazze kentindeki Şeyh Rıdvan mahallesine düzenlediği hava saldırısında öldürüldü.

31 yaşındaki Rushdi Siraj, Filistinli medya şirketi Ain Media’nın kurucularındandı.

23 Ekim’de İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında öldürüldü. Arkasında eşi ve bir yaşındaki kızı kaldı. İş arkadaşları onu “Müthiş bir insanı kaybettik ama Rushdi bize şartlar ne olursa olsun devam etmeyi öğretmişti” sözleriyle andı.

Al-Shabab (Gençlik) Radyosu’nda çalışan gazeteci Mohammed Ali, 20 Ekim’de İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyinde düzenlediği bir hava saldırısında öldürüldü. Meslektaşlarından biri, Facebook’ta onun için “Mohammed hiç kimseyle anlaşmazlık yaşamazdı, herkes tarafından sevilen ideal bir iş arkadaşıydı” mesajını paylaştı.

Khalil Abu Atherah, Hamas’la ilişkili Al Aksa TV’nin kameramanlarındandı. 19 Ekim’de, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine düzenlediği hava saldırısında kardeşiyle birlikte öldürüldü. Facebook’ta fotoğrafını paylaşan bir arkadaşı “Elveda Halil… Arkadaşlarından hangi birinin yasını tutacağımızı bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Hamas’la ilişkili Al Aksa TV’nin direktörü olan gazeteci 55 yaşındaki Sameeh al-Nadi, İsrail’in 18 Ekim’de düzenlediği bir hava saldırısında öldürüldü. Yeğeni “Sevgili amcam, keşke sesini tekrar duyabilsem, seni o kadar çok özlüyorum ki…” dedi.

Yerel Palestine Today medya kanalının finans yöneticisi olan gazeteci Muhammad Baalousha, İsrail’in 17 Ekim’de Gazze’nin kuzeyine düzenlediği hava saldırısında ailesiyle birlikte öldürüldü.

Palestine Chronicle gazetesinin yazarlarından ve We Are Not Numbers (Bizler Birer Sayı Değiliz) adlı gençlik projesinin parçası olan Youssef Dawwas, İsrail’in 14 Ekim’de Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahya kasabasındaki aile evine düzenlediği baskında öldürüldü.

Arkadaşlarından biri, sosyal medya hesabında “20’lerinde, sevilen, genç bir adamdı. Herkes onun parlak bir geleceği olduğunu düşünüyordu. Yurt dışında yüksek lisans yaptıktan sonra ülkesine dönmek istiyordu” mesajını paylaştı.

El Cezire kameramanı Samer Abudaqa, 15 Aralık’ta Gazze’de bir okuldan haber geçtiği sırada İsrail’in saldırısında öldü.

El Cezire, Abudaqa’nın, İsrail’in bombardımanını yoğunlaştırdığı Han Yunus kentindeki Farhana Okulu’ndan haber verdiği sırada, İsrail’e ait bir insansız hava aracının okula saldırı düzenlediğini belirtiyor.

Açıklamada, Abudaqa’nın yaralanmasının ardından, “İsrail güçlerinin ambulansların ve kurtarma ekiplerinin kendisine ulaşmasını engellemesi nedeniyle Abudaqa’nın 5 saatten uzun bir süre kan kaybettiği ve ölüme terk edildiği” belirtiliyor.

El Cezire, İsrail’i Abudaqa’nın ölümünden “tamamen sorumlu” tuttuklarını kaydetti. Medya kuruluşu İsrail’i, El Cezire çalışanlarını ve ailelerini “sistematik olarak hedef almakla” suçluyor.

1978 doğumlu Abudaqa’nın üç oğlu, bir de kızı vardı.

Abudaqa, El Cezire televizyonunun kurulduğu 1996’dan beri kurum için çalışırken hayatını kaybeden 13’üncü gazeteci oldu.

Han Yunus’taki cenazesine onlarca kişi katıldı.

Serbest gazeteci Salam Mima’nın cesedi 13 Ekim’de, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaleyi Mülteci Kampı’nda bulunan evinin İsrail ordusu tarafından vurulduktan üç gün sonra bulundu. Saldırıda tüm ailesi öldürüldü. Filistin Medya Birliği’nde Kadın Gazeteciler Komitesi Başkanı’ydı. Facebook’ta, üç çocuğunun fotoğrafını paylaşırken “Onlar hayatımın neşesi, huzuru, evi ve sığınağı. Allahım, her yeri gören gözlerinle onları benim için koru” diye yazmıştı.

İsrail

İsrail gazetesi Ynet için çalışan 45 yaşındaki fotoğrafçı Roee Idan, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısında eşi ve kızıyla birlikte öldürüldü. İsrail basınına konuşan iş arkadaşlarından biri “Sahada olmayı seven muhabirlerdendi. Bugüne kadar pek çok insana temas etmişti” dedi.

İsrail kamu yayıncısı Kan için çalışan 22 yaşındaki haber editörü Ayelet Arnin, Gazze sınırı yakınlarında düzenlenen Supernova müzik festivalinde 7 Ekim’de Hamas saldırısında öldürüldü.

İbranice yayımlanan Ma’ariv gazetesinin kültür-sanat kısmı olan TMI’ın editörlerinden 25 yaşındaki Shai Regev de Supernova festivalinde Hamas tarafından öldürüldü. İsrail basınına göre son haberi, Hamas saldırısından üç gün önce İsrail’de sahneye çıkan Bruno Mars hakkındaydı.

İbranice yayımlanan İsrael Hayom gazetesinin 54 yaşındaki fotoğrafçısı Yaniv Zohar, 7 Ekim’de Hamas tarafından İsrail’in güneyinde eşi ve iki kızıyla birlikte öldürüldü. Bir meslektaşı onu “Büyük bir kalbi olan müthiş bir insandı” diye andı.

Lübnan

Reuters için çalışan Beyrut merkezli video gazeteci Issam Abdallah, İsrail yönünden yapılan atışlar sonucu Lübnan’ın güneyinde öldürüldü.

Olay, İsrail sınırındaki Alma al-Shaab’da gerçekleşti. Bölgede Lübnanlı Hizbullah örgütüyle İsrail ordusu arasında çatışmalar yaşanıyordu. İsrail ordusu olayın incelendiğini açıkladı.

Reuters ve AFP’nin ayrı ayrı yürüttüğü araştırmalar, Abdallah’ın İsrailli tank mürettebatı tarafından öldürüldüğünü ortaya koydu.

AFP ayrıca, arka arkaya meydana gelen iki saldırının “kasıtlı ve hedef odaklı” olduğunu savundu:

“Birbirlerinden 37 saniye ve sadece birkaç metre arayla meydana geldiler. Gazeteciler her türlü askeri faaliyetten uzaktaydı, basın mensupları oldukları açıkça belliydi. İsrail ordusunun bölgede havadan gözetleme yapan araçları var.”

Saldırıda 2 Reuters, 2 AFP ve 2 El Cezire çalışanı olmak üzere toplam 6 gazeteci de yaralandı.

28 yaşındaki AFP fotoğrafçısı Christina Assi ağır yaralandı ve bir bacağı ampute edildi.

CPJ gazetecilerin “önemli bir iş yapan siviller” kategorisinde bulunduğunu ve çatışmaların taraflarınca hedef alınmaması gerektiğini vurguluyor.

CPJ Kuzey Afrika ve Orta Doğu Koordinatörü Sherif Mansour “Bölgedeki gazeteciler bu elim çatışmayı aktarabilmek için büyük fedakarlıklarda bulunuyor” dedi ve ekledi:

“Özellikle de Gazze’deki gazeteciler eşi benzeri olmayan bir bedel ödedi ve ödemeye de devam ediyor. Her geçen gün daha hızlı artan tehditlerle karşı karşıyalar.

“Pek çoğu iş arkadaşlarını, ailelerini ve ofislerini kaybetti. Güvenli bir sığınağın olmadığı ortamda hayatta kalmak için evlerini terk etmek zorunda kaldılar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir