Bir ilimiz için 7 büyüklüğünde deprem uyarısı! ‘Bu husus göz ardı edilmemeli’

Hakkari’de peş peşe yaşanan depremler korkuttu; uzmanların uyarısı endişelerin haklı olduğunu gözler önüne serdi. Yüksekova merkezli ilk sarsıntı 2 Şubat gecesi 02.21 sıralarında yaşandı. 3.3 büyüklüğündeki deprem kısa süreli paniğe neden oldu; sarsıntıyı hissedenler sokağa çıktı.

Kentte aynı korku dün sabah saat 06.09’da da tekrarlandı. Merkez üssü yine Yüksekova olan 4.3 büyüklüğünde medyadan geldi. Böylece Hakkari’de son bir ayda 3.3 ila 4.5 şiddeti arasında 6 deprem kaydedilmiş oldu.

Yüksekova’da 31 Aralık akşamı yaşanan 4.4 ve 4.5’lik depremlerden sonra vatandaşlar geceyi sokakta geçirmişti.

‘FAYIN DENGESİ DEĞİŞTİ’

Yaşanan depremlerin ardından gözler uzman isimlere çevrildi. Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bölgedeki riske dikkat çekti. Görür, şu sözlerle uyardı: “Deprem Bitlis-Zagros Bindirme Kuşağının üstünde. Daha önce belirttiğim gibi, bu kuşak 6 Şubat depremlerinden sonra muhtemelen belli ölçüde stres alanı değişimine uğradı ve stres yükledi. Bu husus göz ardı edilmemelidir.”

Mimar Fırat Yalçın daha önce Hakkari’nin 1. derece deprem bölgesi olduğuna dikkat çekmişti.

SARSINTILAR GERİLİMİN HABERCİSİ

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Övgün Ahmet Ercan’dan da korkutan bir açıklama geldi. Ercan, şu ifadeleri kullandı: “Küçük deprem ortamın gerilmekte olduğunu gösteriyor. Bölge gelecekte 7 büyüklüğü dolayında bir depreme gebedir. Zamanı bilmiyorum.”

KAHRAMANMARAŞ’LA ELAZIĞ DA SALLANDI

Elazığ’da önceki gece saat 04.17’de 3.9 büyüklüğünde deprem oldu. Merkez üssü Sivrice İlçesi olarak açıklandı. 18 dakika sonra da Kahramanmaraş’ta bir deprem oldu. Türkoğlu İlçesi merkezli 3.5 büyüklüğündeki sarsıntı nedeniyle olumsuz bir durum yaşanmadı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir