Algı medyasının maskesi düştü! Yeni bir skandala imza attılar

  • Haber7 – ÖZEL

Erzincan’da meydana gelen toprak kayması sonucu 9 vatandaşımız toprak altında kaldı. İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve tüm ilgili yetkililer kaybolan vatandaşlarımızın bulunması için yoğun çaba sarf ediyor. Ancak muhalefetin yayın organı Halk TV’nin muhabiri yeni bir algı operasyonuna imza attı. Yayın sırasında maske takan muhabir yayın biter bitmez maskesini çıkararak yayını izleyen vatandaşları yanılttı.

YENİ BİR ALGI PEŞİNDELER

Sosyal medya uygulaması X’te Erzincan İliç’te altın madeninin bulunduğu alanda toprak kayması meydana geldikten sonra konuyla ilgili bazı yalan paylaşımlar dolaşıma sokuldu. Toprak kayması sonucunda siyanür ve silfürik asitin Fırat Nehri’ne karıştığı söylenerek bölge halkı yanlış yönlendirildi. Kamuoyunda gündem olan bu asılsız iddiaların üzerine bir yenisi daha eklendi.

Toplumu ilgilendiren her konuda vatandaşları yanlış bilgilendiren Halk TV kanalı yeni bir algıya hazırlık yapma peşindeyken yakalandı. Halk TV muhabiri konuyla ilgili yayın yaptığı sırada kameraların karşısına maskeyle çıktı. Yayın bittikten hemen sonra da maskesini çıkartarak cebine koydu.

ALGILARA KARŞI CEVAPLAR GECİKMEDİ

Erzincan’da meydana gelen toprak kayması sonucu gerek sosyal medyada gerek TV yayınlarında yalan yanlış bilgiler ile vatandaşları yanlış bilgilendiren hesaplara karşı, ilgili kurum ve kişiler hakikatleri ortaya çıkarmak amacıyla açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülerle ilgili, ‘Erzincan’da bir altın madeninin alanında meydana gelen toprak kayması sonucu siyanürlü toprak Fırat Nehri’ne aktı’ iddiası doğru değildir. İddiaya konu görüntüler, Fırat Nehri ya da herhangi bir baraja değil, Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan altın madeninin atık havuzuna aittir. Bölgede meydana gelen toprak kaymasının, maden alanındaki atık havuzu ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.”

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şu anda bir sızma söz konusu değil. Olsa bunu size açıklarız. Fırat Nehri’ne sızma söz konusu değil. Toprak kayması oldu, yani bu toprak kayması dışında herhangi bir problem yok. Bütün ekipler geliyor, buradaki bütün kontrolleri yapacaklar.” 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir